2018 - 2019 Eğitim – Öğretim Yılı mezuniyet töreni Kastamonu Meslek Yüksekokulu Azdavay Külliyesinde coşkuyla kutlandı. Bu yıl 35 öğrencimizi mezun ettiğimiz tören; aileler öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrencilerimizin yoğun katılımı ile 30 Nisan 2019 Salı günü Azdavay Külliyesi Bahçesinde gerçekleştirildi.

Mezuniyet Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşması Kastamonu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sayın Savaş CANBULAT tarafından yapıldı. Yaptığı açılış konuşmasında; hiç unutmayın dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Kendinize, arkadaşlarınıza ailenize inanın, güvenin, gelecekten korkmayın, zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyin. Biliyorsunuz iyi ve başarılı bir insan olmak ayrıcalıktır ve çaba ister, bunun için uğraşın. Göreceksiniz uzun dönemde kazanan hep siz olacaksınız. Ancak böylelikle düşündüğü gibi davranan, inandığı gibi yaşayan, içten, huzurlu, fark yaratan insanlar olursunuz. Çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç ama hiç vazgeçmeyin. Çevrenizde sizin gibi olmayan insanlara karşı sakin, sabırlı ve anlayışlı olun. Doğru bildiklerinizi onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Hoşgörülü, kendinize özgü, ayaklarının üzerinde durabilen bireyler olarak başarılı gelecek nesillerin yetişmesinde de payınız olsun dedi.

Azdavay Belediye başkanı Osman Nuri CİVELEK öğrencilerimizi burada misafir etmekten onur ve mutluk duyduklarını belirtti. Ülkemizin mezun öğrencilerimizden çok şeyler beklediklerini her birinin Azdavay İlçesi için birer turizm elçisi olduklarını ifade ederek, gelecek yıl yeni yurt binasını bitirecekleri müjdesini verdi. Öğrencilerimize gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle olsun diyerek sözlerini bitirdi

Mezuniyet Törenimize Kastamonu Meslek Yüksekokulu Azdavay Külliyesinde bazında dereceye giren birinci öğrencimize Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sayın Savaş CANBULAT ve Azdavay Belediye başkanı Osman Nuri CİVELEK plaket ve ödüllerin takdim edildiği mezuniyet töreni; mezuniyet belgelerini alan her programın öğrencilerinin sahneye davet edilmesi ve hocaları ile birlikte hatıra fotoğrafı çekimleri ile devam etti.

Bahçe alanda Mezuniyet heyecanı, dereceye giren öğrencilerin mezuniyet pastası kesimi ve kep töreni ile doruğa ulaştı. Kep töreni sonrasında müzik dinletileri ile doyasıya eğlenen mezunların coşkusu son buldu.

Mezuniyet töreninin hemen ardından Kastamonu Meslek Yüksekokulu Azdavay Külliyesindeki kütüphane açılış merasimi gerçekleştirildi.

Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Savaş CANBULAT’ın Konuşması

Sayın Belediye Başkanın, İlçe Emmniyet Müdürüm, akademik ve idari personelimiz, kıymetli Azdavaylılar, değerli veliler, kıymetli Misafirlerimiz ve Sevgili Öğrencilerim; bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz. 2018–2019 mezunlarının diploma törenine hepiniz hoş geldiniz.

2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitesine bağlı olan Kastamonu Meslek Yüksekokulunun kuruluşu 1976 yılına dayanmaktadır. İçinde bulunduğumuz Azdavay Kampüsü de 2 yıldır faaliyetine devam etmektedir. Burada ise ikinci mezunlar sevincini yaşıyoruz.

Azadavay ilçemizde bu eserin ortaya çıkmasına vesile olan başta sayın Belediye başkanım Osman Nuri CİVELEK başta olmak üzere Azdavay Yüksekokul Yaptırma Yaşatma Derneğine şahsım ve kurumun adına çok teşekkür ederim, Allah onlardan razı olsun.

Sayıları hızla artmakta olan meslek yüksekokullarına örnek oluşturabilecek bir yapıya sahip olan Kastamonu Meslek Yüksekokulu, modern eğitimin gereklerine uygun olarak, öğrencilerin her türlü gereksinimine yanıt veren, doğayla iç içe, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin yapılabildiği, benzerlerinden kolayca ayırt edilebilecek modern bir kampüs içerisinde eğitimini sürdürüyor.

Öğrencilerimizi Azdavay’da huzurlu bir ortada burada misafir eden Sayın Azdavay Kaymakamın Celal Nuri KOFOĞLU’na ve İlçe kamu kurum yetkililerine ve kıymetli Azdavaylılara da teşekkür ederim.

Değerli veliler sizlerin bugünkü duyguları herkesinkinden çok farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. Ama içinizde onların istikballeriyle ilgili bir korku duymayın, bugüne kadar yaptıklarıyla bizim hep takdirimizi kazandılar. Hedefleri için zamanı ve olanakları çok iyi planladılar. Yarışmalara katıldılar, pek çok ödüller ve övgüler aldılar. Ortaya koydukları projeler, ürünler ve dayanışma ile yürüttükleri çalışmalarıyla gerek sizin gerekse hocalarının emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar. Onlarla gurur duyabilirsiniz ve biliyoruz ki bundan sonrada onların yaptıklarını bizlerle birlikte onurla izleyeceksiniz. Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz, çok titiz çalışan idari ve teknik kadronun desteğiyle değerli akademik kadromuz olağanüstü bir çaba ile onları şekillendirdi eğitti, bilgilerle donatarak yarınlara hazırladı.

Akademik kadromuz, ortaya özgüvenleri çok yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluğu üstlenen, sürdüren ve bunun mutluluğunu yaşayan gençler yetiştirdi.

Çok kıymetli hocalarım, kurumumuza ayak bastıklarından beri inci gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerinizi iş yaşamlarında, sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Azdavay Kampüsünde 2. dönemde yaklaşık 36 mezunumuzu uğurluyoruz. Hepinize katkılarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Onlara sadece teknik bilgileri öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görevlerini öğrettiniz ve onlar için yaşamları boyu örnek alacakları bir model oldunuz. Yıllar içinde iş yaşamında, dikey geçiş sınavlarında en başarılı mezunlar olmalarını sağladınız. Adımızı Türkiye’nin en başarılı okulları arasına taşıdınız. Geçen yıl okulumuzu ziyaret eden Yüksek Öğretim Kalite Kurulu üyeleri, gördüklerini değerlendirerek okulumuzun kaliteli bir eğitim ve öğretim verdiğini model olabileceği müjdesini verdiler. Çabalarınız için hepinize şükranlarımızı sunarım.

Sevgili öğrencilerim, size son kez öğrencilerim diye hitap ediyorum. Bugün sizin için çok farklı bir anlam taşıyor. Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bir başka dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Yaşamdan, zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayın. Aileleriniz sevgisi, ilgisi ve desteğiyle yetişen gençler olarak bugün buradasınız. Hocalarınız sizi ülkemiz koşullarına göre oldukça çok iyi olanaklar içinde, doğru teknik bilgilerle donattı. Çok güzel bir kampüste eğitim aldınız. Toplumun çok farklı kesimlerinden gelen arkadaşlarınız oldu, birbirinize saygı duyarak, hoşgörü göstererek karşılıklı bir şeyler öğrenerek sosyal yaşamınızla ve geleceğinizle ilgili kendi görüşlerinizi oluşturdunuz. Dürüst, ahlaklı, kendini bilen, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak sizin için yakınlarınız için ülkeniz için yapabileceğiniz çok şeyler olduğunu biliyorsunuz, biz de biliyoruz çünkü ürettiğiniz projelerle KMYO’da iz bıraktınız. Kontrollü, kararlı, sabırlı ve sebatlı gençler olarak gelecekte de pek çok güzelliğe katkıda bulunacağınıza inanıyorum. Başardıklarınızın sonraki mezunlarımıza açılacak kapıların anahtarı, sunulacak olanakların nedeni olacaktır.

Değerli KMYO Mezunları,

Biliyorsunuz “Mesubu ve mezununu olmaktan gurur duyacağınız” bir üniversite ortamında meslek eğitiminizi ve öğretiminizi başarıyla sürdürmeniz ve kendisine, ülkesine yararlı bir insan olarak yetişmeniz Meslek Yüksekokulumuzun öncelikli hedefidir.

Çünkü Kastamonu Üniversitesi olarak öğrencilerimizin toplumun değerlerine ve kültürüne sahip çıkan uygar insanlar olarak yetişmesini arzuluyoruz. Üniversitemizde bilimsel temel ilkelerin ışığında; uygun fiziksel koşullarla iyi bir teknolojik alt yapı ve kaliteli bir eğitim programının desteği ile güçlü bir akademik kadro tarafından eğitildiniz. Böylece analitik düşünebilen, takım ruhuna sahip, sistematik ve planlı çalışabilen, kişiliğine, bilgi ve becerisine güvenen gençler olarak mezun oluyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki sahip olduğunuz bu diplomalar size önemli sorumluluklar yüklüyor. Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek yeni bilgiler öğrenmek bunlardan biridir. Diğer bir sorumluluğunuz çevrenize ve yakınlarınıza çalışma arkadaşlarınıza iyi ve çalışkan bir insan olmanın gereklerini davranışlarınızla göstermek ve örnek olmaktır. Onlara insan olmanın değerini bilmeyi ve korumayı Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksekokulu mezunu örnek bireyler olarak öğreteceksiniz. Sadece çalışkan olmak tek başına yetersiz kalabilir. Sizler yeni yaşamınızda kendinize hedefler koyarak geleceğinizi planlayın. Ancak hedeflerinizin gerçekçi olmasına dikkat edin. Size ve koşullarınıza, toplumun ihtiyaçlarına uygun hedefler seçin. Hedefiniz toplumsal görevlerinize uygun olsun. İşinizi zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak, yaşam felsefenizin bir parçası olsun.

Hiç unutmayın dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Kendinize, arkadaşlarınıza ailenize inanın, güvenin, gelecekten korkmayın, zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyin. Biliyorsunuz iyi ve başarılı bir insan olmak ayrıcalıktır ve çaba ister, bunun için uğraşın. Göreceksiniz uzun dönemde kazanan hep siz olacaksınız. Ancak böylelikle düşündüğü gibi davranan, inandığı gibi yaşayan, içten, huzurlu, fark yaratan insanlar olursunuz. Çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç ama hiç vazgeçmeyin. Çevrenizde sizin gibi olmayan insanlara karşı sakin, sabırlı ve anlayışlı olun. Doğru bildiklerinizi onlarla paylaşmaktan çekinmeyin.

Hoşgörülü, kendinize özgü, ayaklarının üzerinde durabilen bireyler olarak başarılı gelecek nesillerin yetişmesinde de payınız olsun.

Gelecek yaşamınızda KMYO kimliğinizi onur duyarak taşımanız ümidiyle,

Gelişiniz güle güle,

Gidişiniz güle güle,

Her işiniz güle güle olsun,

diyerek yeni KMYO mezunlarımızı sevgiyle uğurluyoruz.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Savaş CANBULAT